Dla posiadaczy cery tłustej i trądzikowej sebum jest chlebem powszednim. Choć bywa uciążliwe, tak sebum jest naszą naturalną ochroną skóry. Nadmierna jego produkcja może jednak wiązać się z zaburzeniami gruczołów łojowych. Wytwarzane przez gruczoły łojowe sebum zazwyczaj powstaje na całej powierzchni skóry. Najwięcej można zaobserwować go na twarzy, głowie, plecach czy klatce piersiowej. Najrzadziej pojawia się na przedramionach i kolanach, zaś nie pojawia się wcale na wewnętrznej stronie dłoni i stóp.

Czy sebum jest nam potrzebne?

Choć owiane złą sławą i przeklinane przez osoby mające z nim problem, sebum jest nam potrzebne. Staje się ono naszą barierą ochronną chroniącą nas na przykład przed szkodliwym promieniowaniem UV. Sebum zabezpiecza także naszą skórę przed bakteriami oraz płynącymi z zewnątrz zagrożeniami: chemicznymi czy mechanicznymi. Za sprawą sebum, nasza skóra lepiej znosi zmienność temperatur, a także zachowuje prawidłowe i odpowiednie pH. Niedobór sebum sprawia, że skóra staje się matowa, cienka i skłonna do podrażnień. Nadmiar zaś może doprowadzić do ogólnych problemów z cerą oraz trądzikiem. W skład sebum wchodzą lipidy: tłuszcze, woski oraz sterole.

Co wpływa na wydzielanie się sebum?

Największy wpływ na wydzielanie się sebum mają hormony hamujące pracę gruczołów. Mowa tutaj o estrogenie i progesteronie. Nie bez znaczenia są również hormony wzmagające pracę gruczołów takie jak: testosteron, androstendiol, dehydroepiandrosteron czy 4-androstenedion. Innym istotnym czynnikiem jest wiek – tuż po narodzinach produkcja sebum jest znacznie zwiększona, maleje dopiero po pół roku. W wieku nastoletnim ponownie się pojawia, co bezpośrednio wpływa na występowanie trądziku młodzieńczego. Następnie łojotok zanika, by znów pojawić się w okolicach 25 roku życia. Taki stan może utrzymywać się aż do 40 roku życia, po którym wydzielanie się sebum zaczyna zanikać. Pojawiają się wówczas problemy z suchą skórą, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry dojrzałej. Na wydzielanie się sebum znaczny wpływ mają niedobory witamin,  w szczególności witaminy A, B2 oraz B6.

O skórę warto dbać każdego dnia, poświęcając jej należytą uwagę. Yaast BEAUTY został stworzony z myślą o kobietach, które w pędzie codziennych obowiązków chcą zadbać o siebie. Yaast BEAUTY to nowoczesny suplement diety o doskonałej jakości składników. Jego unikalna formuła została opracowana przez najlepszych technologów. Został stworzony na bazie drożdży Yarrowia lipolytica Novel Food zawierających selen i chrom. Forma kapsułek ułatwia przyjmowanie produktu, niezależnie od tego, gdzie w danym momencie jesteś. Yaast BEAUTY to suplement diety, który ma na celu wsparcie skóry, włosów i paznokci oraz ochronę komórek i prawidłowy metabolizm. Yaast BEAUTY jest naturalnym adaptogenem, który powstał z myślą o wsparciu organizmu, przywróceniu jego fizjologicznych mechanizmów, wzmacnianiu odporności na zmęczenie i stres.

Czy można spowolnić produkcję sebum?

Sebum jest potrzebne, jednak osoby borykające się z jego nadmiarem mogą nieco ograniczyć jego produkcję. Wystarczy zadbać o odpowiednią dietę, w której nie zabraknie witamin oraz prawidłowo wykonywać zabiegi pielęgnacyjne skóry. W diecie powinna pojawić się witamina A, której źródło znajdziemy w rybach morskich, żółtkach jaj, olejach roślinnych i zielonych warzywach. Nie bez znaczenia jest witamina E, przyspieszająca regenerację skóry, oraz witaminy z grupy B, utrzymujące skórę w dobrej kondycji.

Oczyszczając skórę twarzy musimy pamiętać o tym, by woda, jaką przemywamy skórę, była letnia – nie gorąca, ani zimna. Nie możemy także zbyt intensywnie i często „szorować” skóry – dwa zabiegi dziennie w zupełności wystarczą. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, co powinno pomóc w nadmiernym błyszczeniu się. Świetnie sprawdzą się tutaj produkty zawierające glinkę. I najważniejsze – musimy pamiętać o regularności i konsekwencji. Bez tego problem sebum będzie nawracał. Malując się pamiętajmy, by nie nakładać zbyt dużej ilości pudru czy podkładu – skóra twarzy powinna oddychać, co niekiedy nie jest możliwe.

Przestrzegając kilku prostych zasad możemy skutecznie ograniczyć wydzielanie się łojotoku, a nasza skóra, każdego dnia, będzie promiennie piękna!