Każdy posiłek ma wpływ na naszą siłę, koncentrację i motywację do działania. Im więcej węglowodanów i cukrów, tym „zasilanie” krótsze – powie to nam każdy dietetyk i trener personalny. Jedzenie kształtuje nasze wybory aktywności dziennych, steruje naszymi emocjami, wpływa na aktualne potrzeby. Im cięższe posiłki, tym mózg bardziej się wycisza i ma ochotę odpoczywać. Im lżejsze, tym energii mamy więcej. Jak to się dzieje?

Organizacja mózgu

Ośrodkowy układ nerwowy, zwany OUN, posiada dwa układy, decydujące o wszystkich funkcjach naszego organizmu. Jednym z nich jest układ somatyczny, zwany motorycznym. Ten działa zgodnie z naszą wolą. Drugim zaś jest układ autonomiczny, zwany wegetatywnym i jest niezależny od naszej woli. To właśnie w nim „znajduje się” cała nasza motywacja, ale i jej brak. Ten niesamowity element naszego organizmu, jest jak Yin i Yang. Wielu klinicystów nazywa go odpowiedzialnym za cały sens naszych wyborów życiowych – od momentu wybrania godziny pobudki, po wybór tego, co robimy przed snem. Co niesamowitego dzieje się w układzie autonomicznym?

Akcja…

Mamy w nim kolejne układy. Nasz organizm jest skomplikowanym drzewem fascynujących układów, które czynią nas niesamowitymi maszynami, zdolnymi do wszystkiego. Oto układ współczulny, zwany sympatycznym. To on odpowiada za mobilizację naszego organizmu. Sprawia, że tętno mamy wysokie, naczynia mięśniowe i oskrzela pozostają rozszerzone, rytm serca przyspiesza. Innymi słowy: jesteśmy zmotywowani do działania (oczywiście, nie zawsze w korzystny dla nas sposób). Choć inne układy pozostają w napięciu, układ pokarmowy jakby śpi – perystaltyka zostaje zahamowana.

… i brak akcji

Układ przywspółczulny, zwany parasympatycznym. Zwężone źrenice, oskrzela, spadek ciśnienia, wolniejsze tętno. Za to układ pokarmowy działa bez zarzutu! Jelita pracują – sprawnie i bardzo szybko.

Co to wszystko ma do motywacji?

Jedząc niezdrowe przekąski takie jak np. pączki, czekolada, batony czy fast foody, pobudzamy nasz układ współczulny. Pobudzamy go, jednak robimy to sztucznie, oszukując go. Energia dostarczana przez śmieciowe jedzenie jest oszustwem – tak szybko, jak skacze, tak szybko spada. Jaki mamy efekt? Wahania nastroju i wahania motywacji (tzw. szybkie skoki motywacyjne, które bardzo szybko lecą w dół). Ponadto rozregulowanie organizmu takim nieustannym pobudzaniem cukierkami i hamburgerami sprawia, że w ogóle on nie odpoczywa. Po prostu nie ma na to szans. My z kolei jesteśmy coraz bardziej źli, ospali, czujemy brak sił, a nawet popadamy w stany depresyjne.

Jak więc jeść?

Przede wszystkim zdrowo. Warzywa i owoce to najlepsze regulatory naszego organizmu. Warto wspomóc się dodatkową suplementacją! Wypróbuj najnowszy preparat od Skotan Pharma – Yaast MEN stworzony dla potrzeb najbardziej wymagającego mężczyzny. Yaast MEN to nowoczesny suplement diety o doskonałej jakości składników. Jego unikalna formuła została opracowana przez najlepszych technologów. Został stworzony na bazie drożdży Yarrowia lipolytica Novel Food zawierających selen i chrom. Yaast MEN ma na celu poprawę metabolizmu, odporności, włosów, paznokci, płodności, witalności i koncentracji. Forma kapsułek ułatwia przyjmowanie produktu, niezależnie od tego, gdzie w danym momencie jesteś.

Sensem jest wiedzieć, kiedy odpocząć, a kiedy działać. Odnalezienie tego balansu jest konieczne dla utrzymania motywacji. A balans ten uzyskamy właśnie dzięki właściwej diecie i suplementacji.